Altın ve dolar yatırımı olanlar dikkat: Geri çekilmenin nedeni belli oldu

Milliyet.com.tr/ Altın fiyatlarındaki yaşanan geri çekilmenin ardından dolardaki yatay seyirde devam ediyor. Peki dolar ve altında son durum ne? Ekonomist Tuğba Ekin, konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıkladı.

ALTINDA GERİ ÇEKİLMENİN ANA NEDENİ!

Ekin konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Altın fiyatları son iki haftadır düşüyor çünkü Fed son toplantısında faiz değişikliği yapmamasına rağmen bu yıl için 3 faiz indiriminin mümkün olamayacağı yönünde açıklama yaptı. Enflasyonun gerilediğinden emin olana dek faiz indirimine başlamayacaklarını söylediler. Piyasa ileriye dönük tahminlerde 3 faiz indirimi görmeyeceğimizi fiyatlıyor. 1-2 faiz indirimi olabilir. ‘Eylül mü yoksa kasım ayında mı faiz indirimi olacak?’ bunu tartışıyoruz. Şu anda faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi altın fiyatlarında geri çekilmenin ana nedeni.

Diğer yandan Orta Doğu tarafındaki gerilimlerde bir rahatlama oldu. Biz o tarafta yeniden gerilim görmezsek altın bir süre daha yataya yakın dalgalanabilir.

‘ÖNÜMÜZDEKİ EN KRİTİK VERİ OLACAK’

Şu anda önümüzdeki en kritik veri ABD enflasyonu olacak. Daha sonrasında mayıs ayının devamında Fed’in haziran ayında yapacağı sunumunu takip edeceğiz.

ALTINDA YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Bu yıl faiz indirimi başlarsa altının 2500 dolar üzerinde fiyatlanacağını düşünüyorum. Geri çekilmelerde 2200’ün altına çok sarkmasını beklemiyorum. Olası bir sarkma durumunda 1170 dolar seviyesi denenebilir. Bu seviyeden tepki alımı gelmezse 2080 doları bekleriz. Bunlar güçlü destek seviyeleri olacaktır.

Genel olarak yukarı yönlü bir beklentimizin olmasının sebebi Fed’in faiz indirimlerine başlayacak olmasıdır. Elimizde yükselişe dair daha fazla veri var diyebiliriz.

DOLAR/TL’DE AŞAĞI YÖNLÜ BASKININ NEDENİ NE?

Cari açığın düşüyor olması, enflasyonda baz etkisi nedeniyle yaşanacak düşüş, turizm gelirleri ile birlikte cari fazla vermemizle doların baskılanması da daha kolay olacaktır. Bundan dolayı dolar/TL’de yatay bir görünüm var.

Dolar/TL dar bantta hareketini sürdürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarından not iyileştirmeleri geliyor. Adım adım daha iyi bir ekonomide devam ettiğimiz için yükselişin yatay pozitif olacağını, yıl sonunda 36-38 TL aralığında, en kötü ihtimalle 40 TL bandına gelebileceğini değerlendiriyorum. Olası geri çekilmelerde ise kurda 30 lira seviyesinin altının çok görülebileceğini değerlendirmiyorum.

GRAM ALTIN VE BORSA İÇİN YIL SONU TAHMİNİ!

Gram altın, ons altın ve dolar/TL’nin korelasyonu ile hesaplanıyor. Dolar/TL’de yatay durum söz konusu. Gram altında 2500 lira direnç olarak gözüküyor. Yıl sonu için 2700-2800 liraları konuşabiliriz. Şu anda 2300-2500 lira arası fiyatlamalar normal kabul edilebilir.

Borsada ise yabancı yatırımcı kısa vadeli piyasaya giriyor. Yurt içi yatırımcı ise karı aldıktan sonra piyasadan hızlı çıkıyor. Kar realizasyonları sınırlı kalsa da yükseliş için yeterli hacim oluşmuyor. Orta ve uzun vadede yukarı yönlü beklentimiz devam ediyor. Borsa dolar bazlı hala çok ucuz.

Borsada olası geri çekilmelerde 10 bin puanın altı görülebilir. 10 bin puanın altında 9700 puan ilk güçlü destek olacaktır. 10 bin puan yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yıl sonuna doğru 12 bin puan seviyelerini konuşuyor olabiliriz. Kısa vadede 10500 seviyesi test edilebilir, 10700 puan seviyesi güçlü bir direnç seviyesi olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir